Przydatne kompetencje w pracy programisty
Czy jeśli opanujemy do perfekcji jeden język lub program, a zaniedbamy wszystko inne to czy będą przed nami stały otwarte drzwi do wszystkich wymarzonych firm na świecie?
Listy kompetencji w ogłoszeniach pracowników branży IT są bardzo długie. Ilość technologii może przyprawić o ból głowy. Jakie jednak kompetencje powtarzają się najczęściej? Sprawdźmy to!
- Umiejętność posługiwania się językiem angielskim – absolutna podstawa jeżeli chcemy komunikować się w wielokulturowym środowisku. Oczywiście, możemy również szukać wyłącznie firm w których komunikujemy się w języku polskim, ale po co zamykać sobie tak wiele furtek? Inną sprawą jest konieczność czytania dokumentacji i wyszukiwania rozwiązań w języku angielskim. Oczywiście, można skorzystać również z wbudowanego w nasze przeglądarki tłumacza, jednak nie wszystko można zrozumieć idealnie tłumacząc złożone zagadnienia maszynowo. Często również kompetencje językowe są wymagane tam, gdzie development spotyka się z biznesem. W takich miejscach podstawowa znajomość języka nie wystarczy.
- Umiejętność posługiwania się repozytorium GIT. Dla początkujących pracowników sektora, pracujących do tej pory przy mniejszych projektach nie była to umiejętność kluczowa. W końcu w małym zespole często dzielimy się zadaniami i każdy ma do obrobienia swoje poletko. Przy bardziej złożonych systemach szansa na naruszenie czyjejś pracy czy powstanie konfliktów w kodzie jest dużo większa – dlatego jakiś system kontroli wersji jest nieoceniony.
- Umiejętność organizacji pracy. Często w ogłoszeniach słyszymy o takich kompetencjach jak korzystanie z JIRA, doświadczenie w pracy ze SCRUM czy AGILE. I o ile pierwszy wymieniony skrót to program, który umożliwi nam wygodne kategoryzowanie prac, ustalanie terminów czy raportowanie postępów, tak SCRUM czy AGILE to już bardziej filozofia organizacji pracy, z którą warto aby każdy pracujący w firmie posługującej się tymi narzędziami był zapoznany. Kompetencje te pozwalają na znaczące przyspieszenie pracy nad bardzo złożonymi programami, pozwalają uniknąć przestojów w pracy programistów czy analityków, pozwalają również na uzyskanie od nich większej terminowości i wydajności.