• Bez kategorii
  • 0

Jak utworzyć podstawowy szkielet strony internetowej w HTML?

Język HTML jest językiem znaczników.

Oznacza to, że przy wykorzystaniu krótkich fragmentów tekstowych jesteśmy w stanie poinformować przeglądarkę naszego odbiorcy jak ma wyglądać i co ma zawierać się na naszej stronie internetowej. My, jako nadawcy komunikatu tworzymy kod HTML z pomocą tekstów, zaś nasz odbiorca odczytuje to wykorzystując popularne przeglądarki, jak Chrome, Edge, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari czy inne. Każda z nich, w podobny sposób jest w stanie przetłumaczyć tekstowy komunikat na formę wizualną.

Dlaczego przesyłamy strony internetowe w formie tekstowej? Jest to najlżejsza w przesyle forma przesyłu danych – co oznacza że dane te dotrą do odbiorcy najszybciej i zostaną najszybciej odczytane. I choć prędkość działania internetu cały czas się zwiększa, to nadal zależy nam na szybkości otwierania stron. Badania mówią o trzech sekundach wczytywania strony, jako o czasie po którym nasz użytkownik zaczyna być zirytowany i rośnie szansa na to, że zamknie naszą stronę bez wczytania jej do końca.

Aby stworzyć prostą stronę internetową, możemy skorzystać ze zwykłego narzędzia notatnik, jednak o wiele wygodniejsze będzie skorzystanie darmowego narzędzia typu Notepad++ lub Brackets. Oba te programy możemy bez problemu pobrać i zainstalować na naszych komputerach. Ich kluczową funkcją jest kolorowanie składni, czyli ułatwienie pomagające w znalezieniu błędów.

Tworząc stronę internetową w pierwszej kolejności powinniśmy poinformować przeglądarkę o typie dokumentu. Pierwsza linia, powinna wyglądać następująco:

<!DOCTYPE HTML>

Zapiszmy ten plik jako „index.html”.

Index jest nazwą, pod którą będziemy umieszczać naszą stronę główną. Gdy nauczymy się umieszczać stronę w sieci na serwerze, dowiemy się dlaczego działa taki mechanizm – na te chwilę wystarczy, że strona o takiej nazwie będzie otwierana w pierwszej kolejności. Jej rozszerzenie .html, pozwoli na prawidłowe otworzenie tego pliku.

Dalszym krokiem będzie utworzenie znaczników otwierających i zamykających <html></html>. W tych znacznikach znajdzie się cała zawartość naszej strony internetowej. Nasza strona powinna w tym momencie wyglądać w taki sposób:

<!DOCTYPE HTML>

<html>

</html>

Kolejnym krokiem będzie utworzenie dodatkowych dwóch znaczników odpowiedzialnych za sekcję <head> oraz <body>. Pierwszy z nich będzie odpowiedzialny za znaczniki wpływające na stronę w sposób niewidoczny. Drugi służy do przechowywania znaczników, które będą na stronie widoczne.

Po ich wprowadzeniu szkielet strony powinien wyglądać następująco:

<html>

  • <head>
  • </head>
  • <body>
  • </body>

</html>

Dalsza część artykułu na stronie:http://pracownik.edu.pl/

Jeśli chciałbyś sprawnie posługiwać się językiem html, zapraszamy na szkolenia do itschool.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *