Narzędzia wspierające pozycjonowanie.

Jak zacząć zajmować się SEO? Na początku powinniśmy zadbać o narzędzia – sprawne poruszanie się w gąszczu statystyk pozwoli na efektwniejsze zarządzanie kampanią. Jest kilka sprawdzonych, darmowych narzędzi pozwalających na pełen wgląd do statystyk. Oczywiście posiadają one pewne ograniczenia, a część z nich specjalizuje się wyłącznie w wąskim zakresie statystyk – przykładem może być tutaj SEO SpyGlass, które skupia się przede wszystkim na analizie linków zwrotnych do naszego portalu.

Być może dopiero zaczynasz pozycjonowanie strony, i szeroki zakres analizy potencjalnie nie jest Ci potrzebny – jednak część z tych programów pozwoli Ci na zajrzenie do statystyk konkurencji i odkrycie co tak naprawdę powoduje ruch na stronie. Dane pozwolą na sprawdzenie gdzie i w jaki sposób pozyskuje linki konkurencja, czy korzysta z zaplecza, jak tworzy reklamy i czy inwestuje np. w płatne kampanie reklamowe.

 

  1. Google Analytics. Prawdopodobnie jest to najczęściej korzystana z aplikacji, które wymieniane będą w tym zestawieniu. Wszechstronność danych, które możemy uzyskać z pomocą tego narzędzia jest naprawdę zatrważająca. Podstawowe dane, które najczęściej potrzebujemy to odwiedzalność naszych stron, czas jaki użytkownicy spędzają na stronie, zaangażowanie naszych odbiorców, czy dostęp do porównań okresów i statystyk – to ostatnie często pozwala na zaobserwowanie zmian spowodowanych naszymi praktykami, lub też modyfikacje algorytmu google.
  2. Google search console. Druga, bardzo przydatna maszyna do uzyskiwania danych – pozwala na dostęp do dodatkowych danych, takich jak np. liczba wyświetleń linku na stronie, średni CTR czy średnia pozycja.
  3. SEO SpyGlass – pozwala na zaglądanie do statystyk konkurencji, oraz sprawną analizę naszych stron. Najciekawszy element to bez wątpienia analiza linków zwrotnych, która pozwala na dokładny wgląd do źródeł, kontekst w jakim ujęty został link, siłę linku, pozycję strony w rankingu i tony innych statystyk.

Powyższe narzędzia to świetny początek, na wypróbowanie własnych umiejętności w analizie danych. W kolejnych artykułach zaprezentujemy polecane płatne narzędzia, pozwalające na dostęp do większej ilości danych, oraz pozwalające na sprawniejszą ich obróbkę i analizę.

Możesz również polubić…