Czy szkolenia mogą zastąpić codzienną naukę?
Szkolenia a nauka
Często osoby, które pojawiają się na szkoleniach – zwłaszcza w branży IT oczekują, że kilkudniowe szkolenie i obcowanie z daną technologią pozwoli im na ominięcie żmudnej i rzemieślniczej pracy nad technologią czy programem, którego chcą się nauczyć.
I o ile takie podejście może być prawidłowe w przypadku ograniczonych narzędzi w stylu MS Paint, o tyle w przypadku narzędzi z pakietu Office czy nauki programowania będzie trudne. Można pokusić się nawet o stwierdzenie „niemożliwe”.
Trudne początki
Ilość kombinacji w których można wykorzystać programy z pakietu Office jest niezliczona. Możemy nauczyć się podstawowych narzędzi i komend, jednak pełnię swoich możliwości programy te pokazują przy naprawdę złożonych zadaniach. Podobnie jest z programowaniem. Możemy poznać zmienne, pętle, instrukcje warunkowe czy tablice, jednak będą to tylko podstawowe narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie rozpocząć swoją przygodę. Z osobami, które oczekują tego że na szkoleniu otrzymają wystarczającą wiedzę z zakresu np. programowania jest tak, jakby osoba dostała wiedzę z obsługi młotka i dłuta, a następnie miała wyrzeźbić twarz człowieka. O ile nie jesteśmy niesamowitymi sawantami, to szansa na to jest naprawdę niewielka.
Przykłady na szkoleniach
Długość samego szkolenia pozwoli na wykonanie tak dużej ilości przykładów, ćwiczeń i projektów jak to tylko możliwe. Kolejne ćwiczenia pozwolą Ci na zbliżenie się do wyższego poziomu, jednak doskonalenie się w zakresie pracy pozostanie w twoich rękach.
Należy pamiętać o tym, że na szkoleniu otwartym otrzymamy zazwyczaj dostęp do przykładów ogólnych, nieukierunkowanych na branżę, w której pracujemy. Jeśli szkolenie jest dedykowane rozwiązaniom biznesowym, powinniśmy skłaniać się do decyzji o zapisie na właśnie takie szkolenie. Jeśli decydujemy się na szkolenie indywidualne, dobry trener powinien wypytać nas o naszą codzienną pracę i w taki sposób dostosować wymiar całego szkolenia, żeby odnosić się do problemów jakie stawia nam codzienna praca. Niezależnie czy jest to szkolenie z Excela, Accessa czy podstaw programowania powinniśmy wiedzieć jaki jest nasz cel uczestnictwa w danym szkoleniu i jak najszybciej przekazać go naszemu trenerowi.
Najnowsze komentarze