Jaki język programowania wybrać na początek?
To pytanie często pojawia się w głowach początkujących programistów. Wybór języka programowania często podyktowany jest modą lub preferencjami nauczycieli, którzy wybrali wcześniej jakąś technologię i czują się w niej pewnie.
W tym momencie najczęściej wyróżnia się następujące technologie:
PHP – język, który charakteryzuje się niską barierą wejścia. Nie ma potrzeby instalacji dodatkowego kompilatora, jedyne czego potrzebujemy to serwer, lub jego symulator na prywatnym komputerze. Jest najczęściej wykorzystywany przy projektach webowych. Na tej technologii oparte są najbardziej znane CMS-y (system zarządzania treścią – content management system), jak np. WordPress, pozwalające na tworzenie rozbudowanych i atrakcyjnych wizualne stron.
Python – język, który wyróżnia się bardzo przejrzystą i estetyczną składnią oraz robi furorę w obszarach takich jak AI, Machine learning czy web dev.
Java Script – szybszy w działaniu niż PHP oraz Python, do jego działania wystarczy Ci sama przeglądarka, a konstrukcja języka jest całkiem przejrzysta. Popularny język zarówno po stronie front-endu i jak i backendu – głównie ze względu na liczne frameworki, takie jak jQuery, Vue czy React.
C – archaiczny, trudny, najbardziej zbliżony do kodu maszynowego, wyprzedzający kilkakrotnie szybkość działania pozostałych wymienionych technologii. Nieco przystępniejszy C++, który nadal często funkcjonuje w środowiskach akademickich pojawia się dużo częściej, jednak w testach jego szybkość jest nico mniejsza.
Często trafiamy na podobne zestawienia w sieci, które mają przekonać nas o wyborze konkretnej technologii. Warto jednak rozpocząć naukę programowania od dowolnego języka, poznać jego podstawy aby móc poznać jego cechy, które nie do końca nas satysfakcjonują i móc przejść na inną technologię. Często też, w momencie gdy mierzymy się z jakimś zagadnieniem, okazuje się że można wykonać takie działanie dużo szybciej i prościej w innej technologii niż ta, którą posługiwaliśmy się do tej pory na co dzień. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często i doprowadzają do zmiany wiodącej technologii, lub wdrożenia nowej technologii do naszego developerskiego portfolio. Kolejne technologie sprawiają, że poszerzamy nasze programistyczne horyzonty.
Najnowsze komentarze